هفته محیط زیست امسال با پیام «نهضت ملی کاهش آلودگی های پلاستیکی» برگزار می شود

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سمیرم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، هفته محیط زیست امسال با پیام «نهضت ملی کاهش آلودگی های پلاستیکی» برگزار می شود محسن نقیلو با اشاره به سابقه نامگذاری روز جهانی محیط زیست، گفت: تاریخچه نامگذاری روز جهانی محیط زیست به سال ۱۹۷۲ یعنی ۵۰ سال […]

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سمیرم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، هفته محیط زیست امسال با پیام «نهضت ملی کاهش آلودگی های پلاستیکی» برگزار می شود

محسن نقیلو با اشاره به سابقه نامگذاری روز جهانی محیط زیست، گفت: تاریخچه نامگذاری روز جهانی محیط زیست به سال ۱۹۷۲ یعنی ۵۰ سال پیش برمی گردد. در آن سال برای اولین بار، سازمان ملل متحد کنفرانسی را با موضوع انسان و محیط زیست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد. همزمان با برپایی این کنفرانس، مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ای راتصویب کرد که منجر به تشکیل UNEP(برنامه محیط زیست سازمان ملل) شد.

وی افزود: شعار امسال روز جهانی محیط زیست «راه حل ها برای آلودگی پلاستیک» انتخاب شده است و براین اساس، هفته محیط زیست در سال جاری با پیام محوری «نهضت ملی کاهش آلودگی های پلاستیکی» در سراسر کشور برگزار خواهد شد.
نقیلو تصریح کرد: سند محوری اقدامات هفته محیط زیست در سال ۱۴۰۲ تبیین ضرورت اجرای آئین نامه کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی است که به تصویب دولت مردمی و انقلابی سیزدهم رسیده است.

مدیرکل روابط عمومی و امور رسانه سازمان حفاظت محیط زیست، اهداف برگزاری هفته محیط زیست را نمایش رسانه ای وضعیت بحرانی محیط زیست در جهان، ایجاد حساسیت برای اجرای مسئولیت اجتماعی و لزوم همیاری و مشارکت همگان جهت حل این معضل جهانی، تبدیل فرهنگ محیط زیستی به معارف عمومی در میان اقشار مختلف مردم و مسئولین و ارتقای فرهنگ عمومی و همچنین آشنایی عموم مردم با اهداف، دیدگاه ها، سیاست ها، برنامه ها و ماموریت های سازمان حفاظت محیط زیست برشمرد.
دبیر اجرایی ستاد برگزاری هفته محیط زیست در خصوص روزشمار هفته محیط زیست امسال نیز گفت: اولین روز از هفته محیط زیست (۱۶ خرداد) به نام دیپلماسی جهانی- منطقه ای، مدیریت تغییر اقلیم و آب، اجرایی نمودن راهکارهای کاهش گردوغبار نامگذاری شده است.
دبیر شورای اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، اسامی دیگر روزهای این هفته را به شرح ذیل اعلام کرد:

۱۷ خرداد: تنوع زیستی و حفاظت از گونه های گیاهی و جانوری در معرض انقراض با مشارکت جوامع محلی
۱۸ خرداد: محیط زیست، محیط بان، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت
۱۹ خرداد: محیط زیست، رسانه، آموزه های دینی ، مسئولیت اجتماعی همگانی و خانواده
۲۰ خرداد: محیط زیست، صنعت سبز، پسماند و پیشرفت پایدار دانش بنیان
۲۱ خرداد: محیط زیست، اقتصاد دریا محور، گردشگری تالاب ها، اشتغال، تسهیل فرآیندها و رشد تولید
۲۲ خرداد: محیط زیست، فناوری های نوین، سمن ها و مشارکت های داوطلبانه مردمی

نقیلو در ادامه با اشاره به رویکردها و سیاست های اجرایی هفته محیط زیست، بر ایجاد هماهنگی با دستگاه ها و تشکل های فعال در پویش ۸۰ میلیون محیطبان به منظور برجسته سازی اهمیت و ضرورت حفاظت از طبیعت و تنوع زیستی و جلب مشارکت و همراهی مردم با برنامه های حفاظتی تاکید کرد و گفت: تقویت دانش و آگاهی افزایی و امید بخشی به مردم از طریق رسانه ملی و دیگر رسانه های ارتباط جمعی، بهره برداری از ظرفیت و نفوذ اجتماعی هنرمندان، ورزشکاران، نخبگان و… در راستای فرهنگ سازی حفاظت از محیط زیست، زمینه سازی مشارکت حداکثری تشکل های مردم نهاد در برگزاری برنامه های هفته محیط زیست از طریق خانه های محیط زیست، تقدیر از فعالین مردمی و اقدامات داوطلبانه در حوزه حیات وحش، جمع آوری زباله از زیستگاه های حیات وحش توسط جوامع محلی، آموزش و فرهنگسازی در خصوص مدیریت میدانی در زمان ورود گونه های جانوری به مناطق شهری و روستایی به عموم مردم، و…، حمایت از فناوری های نوین سازگار با محیط زیست با رویکرد حمایت از خرید کالاهای ساخت ایران، برگزاری کارگاه های آموزشی برای اقشار مختلف مردم و اجرای مراسم پاکسازی پسماند در مناطق محیط زیستی در مبادی ورودی شهرها با توجه به آغاز تعطیلات تابستانی از جمله رویکردها و سیاست های اجرایی هفته محیط زیست امسال است.

مدیرکل روابط عمومی و امور رسانه سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص اولویت های رسانه ای این سازمان در برگزاری هفته محیط زیست، تصریح کرد: اولویت های رسانه ای سازمان حفاظت محیط زیست در برگزاری هفته محیط زیست که بر محوریت جهاد تبیین و اطلاع رسانی صحیح، شفاف و بهنگام تدوین شده است، عبارتند از: تبلیغ فرآیندها و پروژه های امیدآفرین، تبیین آثار مثبت اجرای طرح های محیط زیستی و تاکید بر عدم کلنگ زنی و افتتاح پروژه های فاقد ارزیابی محیط زیستی به عنوان یک راهبرد.

وی خاطر نشان کرد: موضوع برگزاری هفته محیط زیست یک موضوع فرابخشی می باشد و سازمان ها و وزارتخانه هایی که در هفته محیط زیست رویدادی دارند می توانند برای هماهنگی با دبیرخانه ستاد برگزاری با شماره ۴۲۷۸۱۴۷۵ درساعات اداری تماس حاصل نمایند.

مطالب مشابه

رئیس ستاد انتخابات استان اصفهان گفت: در برگزاری انتخابات درصدد کاهش هزینه‌ها و استفاده از ظرفیت‌های موجود هستیم؛ تلاش می‌کنیم انتخابات در شأن جمهوری اسلامی اما با صرفه‌جویی انجام شود. به گزارش کمیته اطلاع رسانی انتخابات استان اصفهان، محمدرضا جان‌نثاری رئیس ستاد انتخابات استان اصفهان، یکشنبه دوازدهم آذرماه، در حاشیه بیست و هفتمین جلسه ستاد […]

۱۳ آذر ۱۴۰۲

  جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سمیرم به ریاست اصغر هدایت فرماندار سمیرم، دکتر شاه نظری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، هلاکویی معاونت، بخشداران، شهرداران و اعضای شورای اسلامی شهرها جهت بررسی مشکلات و پروژه های نیمه کاره کتابخانه های عمومی شهرستان در سالن فرمانداری برگزار شد.

۱۳ آذر ۱۴۰۲

دیدار بخشدار بخش پادنا علیا با مهندس بزرگ زاد کارشناس بنیاد مسکن جهت تأمین قیر یارانه ای برای دهیاران بخش دیدار با مهندس کاظمی کارشناس حوزه راه روستایی در اداره راهداری استان و پیگیری تأمین‌ بودجه جهت جاده شهید دژکرد دیدار با مهندس نوذری کارشناس غذا و دارو جهت پیگیری ناحیه صنعتی بخش پادنا علیا

۱۳ آذر ۱۴۰۲

نصب المان لاتین شهر بیده در میدان کشاورز و  المان دست و سیب در ورودی شهر بیده    

۱۳ آذر ۱۴۰۲
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =