حفاظت از ۲۰ هزار هکتار منابع جنگلی سمیرم ، نیازمند اعتبارات کافیست.

رییس اداره حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان گفت: جنگل‌های این استان تنها چهار قُرقبان دارد و برای رسیدن به مرز استاندارد به هشت قرقبان دیگر نیاز داریم. به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سمیرم به نقل از ایرنا بر اساس استانداردهای جهانی برای هر ۱۲ هزار هکتار جنگل دست کم […]

رییس اداره حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان گفت: جنگل‌های این استان تنها چهار قُرقبان دارد و برای رسیدن به مرز استاندارد به هشت قرقبان دیگر نیاز داریم.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سمیرم به نقل از ایرنا بر اساس استانداردهای جهانی برای هر ۱۲ هزار هکتار جنگل دست کم یک قرقبان لازم است، اما در حدود ۶۰ هزار هکتار جنگل واقع در استان اصفهان چهار قرقبان مشغول بکارند.

وی با بیان اینکه تامین نیروهای مورد نیاز برای حفاظت از جنگل‌ها نیازمند اعتبارات است، اظهارداشت: افزایش شمار قرقبان حفاظت حداکثری از منابع طبیعی را به دنبال دارد.

رییس اداره حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان تصریح کرد: جنگل‌های استان اصفهان بطور عمده در ۲ شهرستان فریدونشهر با ۴۰ هزار هکتار و سمیرم با حدود ۲۰ هزار هکتار قرار دارد.

وی با اشاره به حریق به‌عنوان یکی از مخاطرات منابع طبیعی گفت: ابتدای سالجاری تاکنون هیچ مورد آتش سوزی در جنگل های استان رخ نداد و از این حیث سال کم خطری را داشتیم.

حافظی ادامه داد: در سال های پر بارش با افزایش میزان رویش گیاهان در جنگل ها، همین گیاهان خود عامل بروز آتش سوزی می شوند، بنابراین در چنین سال هایی استفاده از قرقبان های بیشتر ضروریست.

وی با اشاره به اینکه شهرستان های فریدونشهر در غرب و سمیرم در جنوب استان هر یک دارای ۲ ذخیره گاه جنگلیست، اضافه کرد: حفاظت از این منابع با ارزش ضروری و نیازمند اعتبارات کافیست.

رییس اداره حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان افزود: مشارکت همگانی و همکاری دستگاه های مرتبط برای حفاظت از جنگل ها و بطور کلی منابع طبیعی به نگهداشت حداکثری این داشته های با ارزش منجر خواهد شد.

نگاهی به وضعیت عرصه‌های طبیعی اصفهان حاکی است که این خطه مساحتی معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از آن معادل حدود ۹.۸ میلیون هکتار را عرصه‌های منابع طبیعی و ملی و از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار را جنگل (معادل چهار درصد)، ۶ میلیون هکتار مرتع (معادل ۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار بیابان (معادل ۳۲ درصد) در بر گرفته است.

استان اصفهان از نظر تقسیم بندی نواحی رویشی در ۲ ناحیه رویشی زاگرسی و ایران تورانی قرار گرفته است که ناحیه رویشی زاگرسی غرب و جنوب استان را شامل می‌شود و بقیه مناطق جزو ناحیه رویشی ایرانی تورانی به شمار می‌رود.

برچسب ها :
مطالب مشابه

در راستای اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها، دوره آموزشی مهارتی اصول کشاورزی حفاظتی و پرورش گیاهان دارویی با حضور کشاورزان، کارشناسان بیمه و کارشناسان مدیریت در محل مرکز جهاد کشاورزی برگزار گردید. ️در این کلاس مهندس جهانگیری توضیحات جامع و کاملی در رابطه با اصول کشاورزی حفاظتی(تناوب زراعی، مدیریت بقایا به عنوان پوشش دائمی […]

۷ آذر ۱۴۰۲

با حضور فرمانده محترم ناحیه مقاومت بسیج سمیرم جناب سرهنگ اسماعیلی و جناب سروان قائم مقامی فرمانده حوزه مقاومت بسیج امام رضا علیه السلام مراسم تودیع و معارفه فرمانده پایگاه شهید دستغیب برگزار شد. در این مراسم از زحمات سه ساله برادر داودی تقدیر و برادر بسیجی محمد آقائیان به عنوان فرمانده جدید پایگاه معارفه […]

۷ آذر ۱۴۰۲

  دوره آموزش امداد و نجات پرسنل شهرداری، آتش نشانی و جمعی از داوطلبین در ساختمان آتش نشانی شهر حنا برگزار شد. این برنامه با مشارکت شهرداری حنا و هلال احمر شهرستان سمیرم اجرا شد.

۷ آذر ۱۴۰۲

سومین دوره آموزشی مداحی در شهرستان سمیرم با حضور اساتید شهرستان و استان محل ثبت نام: اداره تبلیغات اسلامی سمیرم  

۷ آذر ۱۴۰۲
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =