اجرای طرح جهش تولید در دیمزار‌های سمیرم

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اجرای طرح جهش تولید در دیمزار‌ها از سه سال پیش در کشور گفت: این طرح در سال جاری در دیمزار‌های پنج شهرستان سمیرم، فریدن، فریدونشهر، چادگان و بویین میاندشت اجرا می‌شود. به گزارش  روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، پیمان فیروزنیا مدیر امور زراعت […]

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اجرای طرح جهش تولید در دیمزار‌ها از سه سال پیش در کشور گفت: این طرح در سال جاری در دیمزار‌های پنج شهرستان سمیرم، فریدن، فریدونشهر، چادگان و بویین میاندشت اجرا می‌شود.

به گزارش  روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، پیمان فیروزنیا مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اجرای طرح جهش تولید در دیمزار‌ها از سه سال پیش در کشور اظهار کرد: این طرح در سال جاری در دیمزار‌های پنج شهرستان سمیرم، فریدن، فریدونشهر، چادگان و بویین میاندشت اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه سالانه ۳۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان زیر کشت دیم می‌رود، افزود: این طرح در ۲۰ هزار و ۲۰۰ هکتار از این زمین‌ها شامل ۱۱ هزار هکتار گندم، چهار هزار هکتار جو، هزار هکتار علوفه، دو هزار هکتار نخود و عدس، دو هزار هکتار دانه روغنی و ۲۰۰ هکتار گیاهان دارویی عملیاتی می‌شود.

پیمان فیروزنیا در ادامه گفت: ستاد اجرایی فرمان امام (ره) حمایت‌های مالی و وزارت جهاد کشاورزی مباحث فنی این طرح را برعهده دارند.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه مهمترین بخش در افزایش عملکرد تغذیه مناسب در مزارع است، افزود: به همین منظور انواع کود‌های شیمیایی فسفاته، پُتاسه و ازُته به میزان کافی در استان تامین شده و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

 وی افزود: ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به منظور کشت مناسب تسهیلاتی را با نرخ بهره پنج درصد برای کشاورزان در نظر گرفته که بتوانند ادوات و تجهیزات مورد نیاز عملیات داشت را تهیه کنند.

فیروزنیا، کشت عمود بر شیب را یکی دیگر از روش‌های موثر در این طرح عنوان کرد و گفت: هنگامی که جهت شیب زمین، شخم و کشت انجام می‌شود در زمان بارندگی روان آب در مزارع جاری و باعث فرسایش خاک در بالادست شیب می‌شود، اما در این طرح سطحی عمود بر شیب کشت می‌شود تا هم خاک حفظ شود هم بارندگی از دسترس خارج نشود.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: وجود مواد آلی به رطوبت خاک کمک می‌کند و با کشت مستقیم در دیم‌زار‌ها و حفظ بقایای گیاهی طی چند سال، مواد آلی خاک افزایش و عملکرد مزارع بهبود می‌یابد.

وی با بیان اینکه بازسازی کمباین‌ها در این طرح برای ریزش کمتر محصول در هنگام برداشت پیش‌بینی شده، افزود: ناظران سازمان جهاد کشاورزی استان با برگزاری کلاس‌های آموزشی، بازدید از مزارع و ارائه توصیه‌های فنی به هنگام به منظور کنترل آفات و علف‌های هرز به اجرای هرچه بهتر این طرح کمک می‌کنند.

فیروزنیا در ادامه با بیان اینکه کشاورزان دیمکار به ازای هر هکتار زمین دیم ۲۳۰ هزار تومان بیمه پرداخت می‌کنند، گفت: در طرح جهش تولید کشاورزان ۱۸۰ هزار تومان از این هزینه را پرداخت و باقیمانده را ستاد اجرایی امام تقبل می‌کند.

برچسب ها :
مطالب مشابه

حذف مهر انتخابات از شناسنامه براساس قانون جدید انتخابات، رأی دهندگان با مدارک هویتی: ۱. شناسنامه ۲. کارت ملی ۳. کارت پایان خدمت ۴. گواهینامه ۵. گذرنامه می توانند رأی دهند و مهر کردن شناسنامه حذف شده است

۱ اسفند ۱۴۰۲

سخنگوی شورای نگهبان: بیش از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر از داوطلبان انتخابات مجلس تایید صلاحیت شدند صلاحیت ۷۵ درصد داوطلبان انتخابات مجلس تایید شد.  

۱ اسفند ۱۴۰۲

مرحله دوم آمادگی دفاعی مدارس پسرانه شهرستان به صورت متمرکز و با اجرای نمایشگاه تسلیحات و ادوات نظامی ،برنامه شبیه ساز تیراندازی و کلاس های جنگ نرم و … در ناحیه سمیرم به مدت سه روز اجرا خواهد شد.

۱ اسفند ۱۴۰۲

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سمیرم، اصغر هدایت در پیامی هفته سربازان گمنام را تبریک گفت. بسمه تعالی سربازان گمنام امام زمان موجب سربلندی مردم ایرانند. مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) تامین امنیت عمومی، حفاظت و حراست از کیان نظام اسلامی و پاسداری از ارزشهای ناب اسلامی و انقلابی بر عهده کسانی است که در اوج […]

۱ اسفند ۱۴۰۲
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =